United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918

Author United States, Selective Service System
Abbreviation United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918

Narrative

Original data: United States, Selective Service System. World War I Selective Service System Draft Registration Cards, 1917-1918. Washington, D.C.: National Archives and Records Administration. M1509, 4,582 rolls. Imaged from Family History Library microfilm.

Narrative

Original data: United States, Selective Service System. World War I Selective Service System Draft Registration Cards, 1917-1918. Washington, D.C.: National Archives and Records Administration. M1509, 4,582 rolls. Imaged from Family History Library microfilm.

References

  1. September 12, 1918, Board 12, 2530 E 80th, Cleveland
    1. Thomas Keyes
    2. living at 9801 Nelson Avenue
      1. Thomas Keyes
    1. Charles Joseph Palecek
    2. Naturalization, Terrence Kelly
      1. Terrence Kelly
    3. Birth, William Newell
      1. William Newell
    4. Martin Fenton "Finn" Whalen
    5. Birth, Henry Albert Ahrens
      1. Henry Albert Ahrens
    6. Birth, William Joseph Boland
      1. William Joseph Boland
    7. William O'Rourke
    8. 8005 Finney
      1. Ann E Rodgers
      2. William O'Rourke
    9. Joseph Schleimer
    10. Draft Registration, Bernard "Barney" McAneny
      1. Bernard "Barney" McAneny
    11. Birth, Martin Fenton "Finn" Whalen
      1. Martin Fenton "Finn" Whalen
    12. Draft Registration, James Quinn
      1. James Quinn
    13. Birth, James Quinn
      1. James Quinn
    14. Draft Registration, William O'Rourke
      1. William O'Rourke
    15. Birth, Joseph Schleimer
      1. Joseph Schleimer
    16. Birth, John Schager
      1. John Schager
    17. Joseph Schager
    18. Michael J McAneny
    19. Terrence Kelly
    20. William Joseph Boland
    21. Bernard "Barney" McAneny
    22. 5807 Longfellow
      1. Bernard "Barney" McAneny
    23. Edward Andrew Anderson
    24. Birth, Joseph Schager
      1. Joseph Schager
    25. Birth, Charles Joseph Palecek
      1. Charles Joseph Palecek
    26. Frank Charles Telzrow
    27. James Quinn
    28. Birth, Harry James Sands
      1. Harry James Sands
    29. stopper setter at American Steel and Wire
      1. William O'Rourke
    30. 1230 E 84th St
      1. Michael J McAneny
    31. 3531 East 78th
      1. James Quinn
    32. Ann E Rodgers
    33. Birth, Frank Charles Telzrow
      1. Frank Charles Telzrow
    34. Harry James Sands
    35. John Schager
    36. Draft Registration, Edward Andrew Anderson
      1. Edward Andrew Anderson
    37. Henry Albert Ahrens
    38. William Newell
  2. September 12, 1918, Board 11, Cleveland
    1. living at 4208 East 96th
      1. Francis Joseph McKeon
    2. Francis Joseph McKeon
  3. September 12, 1918, Board 11, Cuyahoga Co Ohio
    1. Emmett Hurley
    2. res: 4055 East 91st
      1. Emmett Hurley
  4. James A Guarniere, June 5, 1917, Local Board 2, South Newburgh, Ohio
    1. James A Guarnieri
    2. res: Bedford
      1. James A Guarnieri
    3. Birth, James A Guarnieri
      1. James A Guarnieri
  5. Thomas F Bolan, September 12, 1918, Local Board 15
    1. 10075 Republic Court
      1. Thomas F Bolan
    2. Thomas F Bolan
    3. 10075 Republic Court
      1. Thomas F Bolan
    1. Birth, Joseph Patrick Kearns
      1. Joseph Patrick Kearns
    2. res: 9721 Dickens Ave
      1. Joseph Patrick Kearns
    3. Joseph Patrick Kearns
  6. Local Bd 2, Cuyahoga Co, Ohio, Town Hall Cleveland Hts
    1. Anthony Albert Guarnieri
    2. res: Maple Hts
      1. Anthony Albert Guarnieri
  7. Peter O'Donnell, June 5, 1917, Board 17, 10605 Superior, Cleveland
    1. Peter J O'Donnell
    2. Draft Registration, Peter J O'Donnell
      1. Peter J O'Donnell
  8. June 5, 1917, Local Board 14, Central Armory, Cleveland
    1. Birth, Patrick Giblin
      1. Patrick Giblin
    2. res: 2198 Ashland
      1. Patrick Giblin
    3. Patrick Giblin
  9. September 12, 1918, Local Board 11, Broadway YMCA, Cleveland, James O'Rourke
    1. res: 10009 Harvard
      1. James O'Rourke
    2. Draft registrar
      1. William J Looby
    3. William J Looby
    4. James O'Rourke
  10. September 12, 1918, Cuyahoga Co Ohio, Local Board 11, Broadway YMCA
    1. Nicholas Charles Guarnieri
    2. res: 4150 East 104th
      1. Nicholas Charles Guarnieri
  11. Leo C Cunningham, June 5, 1917, Todd County, SD
    1. Draft Registration, Leo C Cunningham
      1. Leo C Cunningham
    2. Birth, Leo C Cunningham
      1. Leo C Cunningham
    3. Leo C Cunningham
  12. September 12, 1918, Local Board 11, Broadway YMCA, Cleveland
    1. Patrick Francis Quinn
    2. Birth, Patrick Francis Quinn
      1. Patrick Francis Quinn
    3. res: 9114 Jeffries Ave
      1. Patrick Francis Quinn
  13. Fred William Orschak, September 12, 1918, Cleveland, Local Board 16
    1. Margaret Isabel Kearney
    2. janitor, Sheriff Street Market
      1. Fred William Orschak
    3. 951 East 70th
      1. Fred William Orschak
      2. Margaret Isabel Kearney
    4. Fred William Orschak
    5. Draft Registration, Fred William Orschak
      1. Fred William Orschak
  14. Edward Heraty Gaughan, Cleveland, Board 11
    1. Edward Heraty Gaughan
    2. 7818 Vineyard Avenue
      1. Edward Heraty Gaughan
    3. Draft Registration, Edward Heraty Gaughan
      1. Edward Heraty Gaughan
  15. September 12, 1918, Local Board 11, Broadway YMCA, Cleveland
    1. John Joseph Quinn
    2. res: 9114 Jeffries Ave
      1. John Joseph Quinn
  16. June 1917, Precinct 15 - ?, Cleveland
    1. Birth, Joseph G Farron
      1. Joseph G Farron
    2. Joseph G Farron
    3. 7513 Worley
      1. Joseph G Farron
    4. Draft Registration, Joseph G Farron
      1. Joseph G Farron
  17. September 12, 1918, Board 4, Columbus OH
    1. Harland Edward Jones
    2. 17 Clark Place
      1. Marietta Boswell
    3. residence: 17 Clark Place
      1. Harland Edward Jones
    4. Marietta Boswell
    5. Birth, Harland Edward Jones
      1. Harland Edward Jones
  18. September 12, 1918, Local Board 1, Youngstown
    1. Birth, Michael Downs
      1. Michael Downs
    2. res: 450 1/2 Emerson Place
      1. Michael Downs
    3. Michael Downs
  19. September 12, 1918, Local Board 1, Cuyahoga County, Lakewood
    1. John Patrick Feran
    2. 1590 Ridgewood
      1. Eliza Shields
    3. res: 1590 Ridgewood
      1. John Patrick Feran
    4. Eliza Shields
  20. Clyde Mckeon, June 5, 1917, Cleveland precinct 22G
    1. Draft Registration, William Clyde McKeon
      1. William Clyde McKeon
    2. 6910 Lawnview Avenue
      1. William Clyde McKeon
    3. Birth, William Clyde McKeon
      1. William Clyde McKeon
    4. William Clyde McKeon
  21. June 5, 1917, Local Board for Division 48, Brooklyn
    1. John James Sloan
    2. Birth, John James Sloan
      1. John James Sloan
    3. Draft Registration, John James Sloan
      1. John James Sloan
  22. John Trager, June 5, 1917, Precinct 22, Cleveland
    1. John Trager
    2. res: 5914 Linwood Avenue
      1. John Trager
    3. Birth, John Trager
      1. John Trager
  23. Edward Orschak, September 12, 1918, Cleveland, Local Board 71, 10606 Superior
    1. Edward Orschak
    2. 1035 East 76th
      1. Edward Orschak
      2. Rose Wolf
    3. Draft Registration, Edward Orschak
      1. Edward Orschak
    4. Rose Wolf
  24. Michael Finnerty, Cleveland, September 12, 1918, division 11, Broadway YMCA
    1. Draft Registration, Michael Joseph Finnerty
      1. Michael Joseph Finnerty
    2. Michael Joseph Finnerty
  25. Wm A Cunningham, June 5, 1917, Precinct S15, Cleveland
    1. 4137 East 113th
      1. William A Cunningham
    2. William A Cunningham
    3. Draft Registration, William A Cunningham
      1. William A Cunningham
  26. June 15, 1917, Baltimore, Precinct 1, Cecil Dawson Wilson
    1. Draft Registration, Cecil Dawson Wilson
      1. Cecil Dawson Wilson
    2. Birth, Cecil Dawson Wilson
      1. Cecil Dawson Wilson
    3. Cecil Dawson Wilson
  27. Court House, Butte, MT, September 12, 1918, Thomas Sloan
    1. Thomas Sloan
    2. Draft Registration, Thomas Sloan
      1. Thomas Sloan
  28. September 12, 1918, Board 11, Broadway YMCA
    1. Leo Farron
    2. 13124 Harvard
      1. Leo Farron
      2. Sarah H Farron
    3. Sarah H Farron
    4. Draft Registration, Leo Farron
      1. Leo Farron
  29. Joseph George Whalen, Sept 12, 1918, District No 11, Cleveland Central Armory
    1. Joseph George Whalen
    2. Draft Registration, Joseph George Whalen
      1. Joseph George Whalen
  30. Herbert Perdew, Local Board 2, Fayette Co PA, Sep 12, 1918
    1. Elizabeth Keefer
    2. Draft Registration, Herbert Frisbee Perdew
      1. Herbert Frisbee Perdew
    3. Residence, Elizabeth Keefer
      1. Elizabeth Keefer
    4. Herbert Frisbee Perdew
    5. 150 South 8th St
      1. Herbert Frisbee Perdew
  31. June 5, 1917, Board 2, Columbus
    1. res: 518 South Hague Ave
      1. Raymond Llewellyn Jones
    2. Raymond Llewellyn Jones
    3. Birth, Raymond Llewellyn Jones
      1. Raymond Llewellyn Jones
  32. Niagara County, card #2755
    1. Draft Registration, Martin Fenton "Finn" Whalen
      1. Martin Fenton "Finn" Whalen
    2. Martin Fenton "Finn" Whalen
  33. George Anthony Hurley, June 5, 1917, Cleveland
    1. George Anthony Hurley
    2. res: 8807 Harvard Avenue
      1. George Anthony Hurley
  34. William Clarence Elwell, Board 11, Cleveland, 12 Sep 1918
    1. Draft Registration, William Clarence Elwell
      1. William Clarence Elwell
    2. Mary Egan
    3. William Clarence Elwell
    4. 8004 Force Avenue
      1. William Clarence Elwell
      2. Mary Egan
  35. Sept 12, 1918, Board 11, Cleveland
    1. Patrick Joseph O'Rourke
    2. res: 9604 Harvard
      1. Patrick Joseph O'Rourke
  36. June 5, 1917, Precinct 9-F, Cleveland
    1. home: 8807 Harvard Ave
      1. Joseph Patrick Hurley
    2. Joseph Patrick Hurley
    3. Birth, Joseph Patrick Hurley
      1. Joseph Patrick Hurley
  37. June 5, 1917, Precinct 15, Cleveland
    1. Louis Nicholas Guarnieri
    2. res: 13705 Caine Ave
      1. Louis Nicholas Guarnieri
    3. Birth, Louis Nicholas Guarnieri
      1. Louis Nicholas Guarnieri
  38. Local Board 7, Cleveland
    1. Birth, Joseph Henry Feran
      1. Joseph Henry Feran
    2. Joseph Henry Feran
    3. res: 6300 White Ave
      1. Joseph Henry Feran
  39. Walter Kolacinski, 1918, Local Board ?, Broadway YMCA, Cleveland
    1. Residence, Anna Wujcik
      1. Anna Wujcik
    2. Death, Anna Wujcik
      1. Anna Wujcik
    3. Anna Wujcik
    4. res: 7102 Ivy
      1. Wladyslaw/Walter Frank Kolasinski
    5. Wladyslaw/Walter Frank Kolasinski
  40. September 12, 1918, Local Board 2, Hammond, Indiana
    1. Frank Joseph O'Rourke
    2. Sarah King
    3. 420 May St
      1. Frank Joseph O'Rourke
      2. Sarah King
    4. Draft Registration, Frank Joseph O'Rourke
      1. Frank Joseph O'Rourke
  41. June 4, 1917, Cleveland, precinct J
    1. Draft Registration, Henry James (Henry Francis) O'Rourke
      1. Henry James (Henry Francis) O'Rourke
    2. Henry James (Henry Francis) O'Rourke
    3. 3978 East 89th
      1. Henry James (Henry Francis) O'Rourke
  42. Edward J Hurley, June 5, 1917, Ward 15, Cleveland
    1. res: 9408 Cassius Avenue
      1. Edward John Hurley
    2. Edward John Hurley